1 2 3 ... 6 >

Alkalin Pil


Piyasada kullanabileceğimiz pil çeşitleri arasında alkalin pil de var. Alkalin piller uzun raf ömrü ve yüksek enerji yoğunluğu gibi avantajları da beraberinde getirir. Üstelik şarj edilebilen özel modelleri de var.

Alkalin Pil Nedir?

Alkalin piller, çinko ve manganez oksit arasındaki tepkimeye bağlı olarak bir tür primer pildir (tek kullanımlık, şarj edilemeyen pil). Çinko-karbon pillere veya çinko klorür pillere kıyasla, alkaline pillerin aynı voltajla daha yüksek enerji yoğunluğu ve daha uzun raf ömrü vardır. Alkalin piller AA alkalin pil dahil olmak üzere, AAA pil, 9V pil, orta boy (C) pil, büyük boy (D) pil olarak satışa sunulur. Alkalin pilin adı, içinde çinko-karbon pillerin amonyum klorür veya çinko klorürü yerine potasyum hidroksitten bir alkalin elektrolit olmasından kaynaklanır. Alkalin piller dünyada oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Televizyon ve ses sistemleri söz konusu olduğunda uzaktan kumandaları çalıştırmak için alkalin pillerden yararlanılabilir. Alkalin piller MP3 çalar, CD çalar, dijital kamera, çağrı cihazı, oyuncak, el feneri ve radyo dahil daha sayısız yerde kullanılabilir.

Alkalin Pil Şarj Edilebilir Mi?

Şarj edilemeyen alkaline pillerin yanı sıra özel olarak üretilen şarj edilebilir alkalin piller de mevcut. Şarj edilebilen alkalin piller tekrar tekrar kulanım için şarj edilebilir. Şarjlı alkalin piller aslında 1970’li yıllardan beri piyasada ama teknolojinin ilerlemesi onlara da yaramış durumda. Günümüzde şarj edilebilen alkalin plleri AA, AAA, C, D ve kolayca takıp çıkarılabilen 9V pil formatlarında bulabilirsiniz. Şarj edilebilen alkalin piller tamamen dolu halde üretilir ve elektrik yüklerini yıllarca saklayabilir. Bu süre, kendi kendine yükü boşalan nikel-kadmiyum ve nikel metal hidrid pillerden çok daha uzun. Şarj edilebilir alkalin pillerin yüksek yeniden yüklenme verimliliği ve tek kullanımlık pillere kıyasla daha az çevresel etkisi vardır.

Alkalin Pil Fiyatları Ne Kadar?

Alkalin pil fiyatları standart pillerden biraz daha yüksek ama daha uzun süre kullanılabildiği için toplamda daha kazançlı çıkmanızı sağlar. Elbette tek kullanımlık alkalin piller ile şarj edilebilen alkalin piller arasında da biraz fiyat farkı olmasını bekleyebilirsiniz. Endüstriyel pil gibi özel pillerin fiyatları da günlük kullanım için olan pillerden farklı olabilir. Alkalin pil konusunda en bilinen marka Duracell. Onun dışında  Varta, Orion, GP, Fujitsu ve Energizer gibi daha birçok markanın alkalin pillerini web sitemizde bulabilir ve hemen satın alabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR